Kicsi Vú 5 elem konyhája

Melegítő ételek a téli hidegben – videóval

A kínai táplálkozás központi gondolata (és egyébként az ayurvédáé is), hogy az emésztésünk akkor működik jól, ha elég meleg van bent, elég erős az “emésztés tüze”. Ennek megfelelően a termikus hatás az egyik szempont, mely szerint osztályozzák az alapanyagokat. Eszerint megkülönböztetnek forró, melegítő, semleges, hűtő és hideg élelmiszereket.

Hogy ennek mi a jelentősége a hétköznapokban? Például, ha valaki követve az aktuális diétatrendeket rendszeresen nyers salátákkal, joghurttal, hideg ásványvízzel táplálja a testét, elég hamar, főként télen, szembesülni fog ezek hűtő hatásával. A következmény hosszabb távon egy legyengült emésztőrendszer, és olyan kellemetlen tünetek, mint a puffadás, hasmenés,  hideg végtagok, fázósság és túlsúly.

Hogy mit együnk és mit kerüljünk most a téli hidegben, az kiderül  a Nők lapja Café-nak készített videóból:

Címkék: ,

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Adél Dávid says: (előzmény @Kicsi Vú)

    Köszi, ez most nagyon sokat segített. Akkor sürgősen át kell állnom a pirításra, ha hetek óta hurutos mindenfélével küzdök.

  2. Igen, a gabonákkal kapcsolatban két út van: a beáztatás és a szárazon pirítás. Az áztatás “jinizáló” eljárás, a jin jelleget erősíti, ezáltal a végeredmény jobban táplálja a jint, mint egyébként.
    A szárazon pirítás épp ellenkezőleg, az “jangizál”, azaz növeli a melegítő hatást és amellett nedvességet von ki a gabonából, ezért nyálkaproblémáknál szokták ajánlani.

  3. Adél Dávid says:

    Én a zabpelyhet este lefekvés előtt be szoktam áztatni vízbe, így már lényegében puha reggelre, csak fűszerezem és melegítem, pikk-pakk kész. Nem sokkal hosszabb az elkészítése, mint megkenni egy kenyeret.

  4. Pintérné Mirza Anna says:

    Köszönöm! Mondjuk az én gyerekeim zabpehelytől függetlenül pörögnek reggeltől estig! 😉

  5. Kicsi Vú says:

    Szia Anna! A kérdés jó! 🙂 Mivel a zab melegít, “feldob”, energetizál, ezért reggelinek szuper, de délután, amikor már közeledünk az estéhez, ezért inkább kicsit hűteni, nyugtatni kell a testet, már nem olyan jó választás. Jobb helyette a tönkölybúzapehely például. (a gyerekek este felpöröghetnek a zabtól) Az elkészítés egyébként lehet ugyanaz, csak a gabonát cseréld le. Sok sikert!:)

  6. Pintérné Mirza Anna says:

    Kedves Kicsi Vú!

    Nagyon tetszik az új blogod, és éppen télen hasznos, mert már úgy érzem, hogy fogynak a tartalékaink. Azt szeretném kérdezni, hogy mennyiben számít, hogy melyik napszakban fogyasztjuk az ételeket, amiket bemutatsz. Ezt a zabkását például feltétlenül elkészítem, de reggelire egyelőre esélytelen, inkább uzsonnára.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!