Kicsi Vú 5 elem konyhája

5 elem gofri

Újabb adalék a meleg reggeli aktához. Azt sajnos nem állithatom, hogy ez egy standard 5 elemes reggeli, de a hétvégi lazulósabb napokon jól használható a recept. Ha a hét többi napján szemes gabonából vagy pehelyből készítjük a napindító fogást, akkor szombaton vagy vasárnap belefér egy kis „bűnözés”.
A gabonaszem ugyanis minél kevésbé van feldolgozva, annál táplálóbb, de persze annál nehezebb is megemészteni. Vegyük például a tönkölyt: a teljes búzaszem a legegészségesebb és egyben legtöbb emésztőenergiát igénylő választás, ezért csak azoknak jó, akiknek erős a „közepe”, jó az emésztése (ez manapság sajnos a fehér holló kategória). A búzatöret a következő lépcsőfok (kávédarálóban könnyen megtörhető bármelyik gabona), majd a pehely következik – ezek mind jó alternatívák, akár kásáról, akár levesbetétről vagy gabonafasírtról van szó. Minél finomabb szemű a gabona, annál könnyebben emészthető, de sajnos annál jobban „nyálkásít” is, azaz felesleges nedvességet okoz az emésztőtraktusban, ami a kínai orvoslás szerint sok diszharmónia forrása lehet. Ez a gríz és a liszt hátránya például a pehelyhez képest.

Az 5 elemes jellegét ennek a gofrinak a hozzávalók relatív hosszú sora adja: mind az öt elem, és ezzel mind az öt alapíz (savanyú, keserű, édes, csípős, sós) képviselteti magát benne. Ez elsőre talán szokatlan, de nem esik nagyon távol az olyan ízfokozó nagyanyai praktikáktól, miszerint „a húslevesbe mindig tégy egy kis cukrot” és hasonlók. Tapasztalatom szerint tényleg komplexebb, gazdagabb így az étel és minden szervünk megkapja azt az információt, ami neki jár.
Lehet még fokozni a hatást azzal is, ha a hozzávalókat a tápláló ciklus sorrendjében (Fa-Tűz-Föld-Fém-Víz) tesszük az ételbe – ez a ciklus szerinti főzés, amely hívei szerint egy energetikailag kiegyensúlyozottabb ételt eredményez. A receptben most tartottam magam ehhez, sütésnél egyébként általában nem szoktam, csak arra figyelek, hogy minden íz benne legyen a sütiben.

5elem_gofri_600

5 elem gofri

Hozzávalók:

12,5 dkg vaj megolvasztva – FÖLD
4 tojás – FÖLD
4 ek nádcukor- FÖLD
2,5 dl rizstej – FÖLD
3 ek darált dió- FÖLD
1 nagy alma meghámozva, lereszelve – FÖLD
1 tk foszfátmentes sütőpor – FÉM
csipet só – VÍZ
1 tk citromlé – FA
½ tk gabonakávé – TŰZ
10 dkg fehér tönkölyliszt – FÖLD
kb. 15 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt/grahamliszt – FÖLD

A puha vajat robotgéppel habosra keverjük először a nádcukorral, majd a tojásokkal. Hozzáadjuk a darált diót és felváltva adagoljuk hozzá a liszteket és a rizstejet. Egy sűrű tésztát kell kapnunk. Végül mehet bele a sütőpor, a só, a citromlé, a gabonakávé és végül a reszelt alma is. Kicsit állni hagyjuk, majd kiolajozott gofrisütőben merőkanalanként barnára sütjük. Mikor kész, először egy rácsra tegyük ki hűlni, hogy a gőz ne puhítsa fel a külső, ropogósabb réteget.

Almaszósszal a tetején ettük, amihez 3-4 almát meghámozunk, kimagozunk, felkockázunk és egy kevés vízben néhány szem szegfűszeg társaságában megpárolunk. Kihalásszuk a szegfűszegeket és botmixerrel pürésítjük. Ha kell, rizssziruppal vagy mézzel édesítjük.

Tekerd fel a belső fűtést! – 8 tipp a téli táplálkozáshoz

Zokniban alszol? Hideg kezed, lábad? Gyakran vagy náthás és nem tudod az okát? Olvasd el tippjeimet és kiderül, min változtass!

Nagyanyáink még tudták, hogyan alkalmazkodjanak az évszakváltás kihívásaihoz. Esélyük sem volt decemberben görög salátát készíteni, abból gazdálkodtak, amit a kamra adott. Elvermelt gyökérzöldségek, szárított hüvelyesek, aszalt gyümölcsök és olajos magvak, házilag savanyított káposzta, némi hús és gabona képezte télre a túlélőkészletet, ebből kellett gazdálkodni. A természet bölcs, azt adta, amire a nagy hidegben szüksége van a szervezetnek. A hagyományos kínai orvoslás megőrizte ezt a tradíciót, és nem tesz különbséget étel és gyógyszer között. Ha megfogadod tanácsait, felvértezheted magad a téli nyavalyák ellen.

A folytatáshoz kattints a 100fok blogra.

Punjabi chole

Milyen a tápláló reggeli?

Kávé éhgyomorra, natúr joghurt müzlivel, sajtos zsemle és egy pohár frissen facsart narancslé… jellegzetes nyugati reggelik, melyek a hagyományos kínai táplálkozás szemszögéből nézve elég rossz tradíciók. De akkor milyen a jó reggeli?

Meggyes_tönkölykása

A jó reggeli melegít
Az éjszaka a pihenés, a jin ideje, ilyenkor a csí a testünk mélyére húzódik. Reggel, ébredés után elő kell csalni a bennünk szunnyadó energiát, fel kell melegíteni a testet, hogy lendületbe jöjjünk, fokozódjon a vérkeringés, beinduljanak az anyagcsere-folyamatok. A joghurt és a narancslé hűt, a nyers müzli pedig nagyon nehezen emészthető, ezért ahelyett, hogy felpörgetnének, blokkolják az emésztést egy időre. Viszont ha a gabonapelyheket megfőzve esszük, nagyban megkönnyítjük a gyomor dolgát. A főzés egyfajta előemésztés, ahogyan az alapos rágás is.

A jó reggeli felfelé mozgatja az energiát
A nap első fele, ébredéstől 12 óráig az egyre növekvő jang ideje. A felfelé törő jang energia mozgását az édes ízzel támogathatjuk legjobban, a gabonák, zöldségek, gyümölcsök természetesen édes ízével, ami a főzés során bontakozik ki a leginkább. Egy kevés csípős fűszer (őrölt fahéj, szegfűszeg, gyömbér, kardamom) szintén a jang-csít támogatja és segít szétszórni, a felszínre juttatni az energiát.

A jó reggeli támogatja a lép-hasnyálmirigyet
A kínai szervóra meghatározza, hogy a napnak melyik két órájában van egy adott szerv az energiájának maximumán. Mivel hajnali 5-től kezdve az emésztőszerveink aktiválódnak, 5 és 7 között a vastagbél, 7 és 9 között a gyomor, 9 és 11 között pedig a lép-hasnyálmirigy, így akkor teszünk jót, ha az étkezésünkkel is ezeket a szerveket támogatjuk. Ébredés után egy pohár forró/meleg vízzel serkenthetjük a vastagbél munkáját, az azt követő 4 órában elfogyasztott édes ízek pedig a gyomrot és a lép-hasnyálmirigyet stimulálják. Ezért az a legjobb, ha egy főtt gabonából és párolt gyümölcsből álló reggelit eszünk, és ezzel erősítjük a „közepünket” (az ipari cukor, a lekvárok, csokik, édességek viszont gyengítik a lépet és nyálkához vezetnek). Ha reggel nincs kedved az édes ízekhez, vagy utána újra hamar megéheznél, vagy refluxod, gyomorégésed van, akkor neked a sós íz lesz a megoldás: főtt gabona-párolt/wokos zöldség kombó vagy egy tartalmas leves, ahogy az sok ázsiai országban tradíció (pl. a vietnamiak pho-je – egy marhahúsleves zöldségekkel, üvegtésztával, sok zöldfűszerrel) mind szóba jöhet.

Zabkása de lux – immunerősítő reggeli

Melegítő zabkása a téli immunvédelemért

Az elkészítés menetét a legújabb nlc-s videóban láthatjátok.

Hozzávalók 3 főre:

3 dl rizstej/zabtej  + 3 dl víz felforralva – TŰZ
1 marék mazsola – FÖLD
késhegynyi őrölt fahéj – FÉM
csipet só – VÍZ
1 tk citromlé – FA
½ tk gabonakávé/holland kakaópor – TŰZ
1 édeskés alma meghámozva, lereszelve/felkockázva – FÖLD
1 bögre (2,5 dl-es) lágy zabpehely – FÖLD
1 tk magkrém (pl. dióvaj, szezámvaj, mandulavaj) – FÖLD
méz ízlés szerint – FÖLD
a tetejére: aprított dió szárazon megpirítva és kevés dióolaj – FÖLD

zabkasa_de_lux_600

Néhány kérdésre nem tértem ki a videóban az idő rövidsége miatt, így ezt most itt a blogon pótolom.

Miért jó, ha mind az öt alapíz benne van egy ételben?

A kínai orvoslás és az 5 elem konyha az 5 elemmel, másnéven 5 változó állapottal magyarázza a világ működését. Az 5 elemhez (Fa, Tűz, Föld, Fém, Víz), melyek nem statikusak, hanem folyamatosan átalakulnak egymásba hozzárendelhető rengeteg jelenség, például az évszakok, az emberi élet ciklusai, a emberi test főbb szervei, az érzelmek és az ízük alapján a táplálékaink is. Így a Fa elem íze a savanyú, ami a hozzá tartozó jin szervet, a májat stimulálja, a Tűz elemé a keserű, ami a szívbe jut, a Föld íze az édes, ami a lép-hasnyálmirigyhez visz információt, míg a Fémhez a csípős íz és a tüdő tartozik, a Vízhez pedig a sós íz, mely a vesét táplálja.
Ha egy étel mind az 5 ízt tartalmazza, akkor az összes szervünk „meg lesz szólítva” általa és a tapasztalatom azt mutatja, hogy az íze is gazdagabb, komplexebb lesz egyébként.

Csak zabpelyhet használhatok?

A zab igazi téli gabona, a gabonák közül a legjangabb fajta. Pehely formájában könnyen emészthető és szinte mindenütt kapható (az apróbb szemű, lágy fajta gyorsabban puhul). Termikus hatását tekintve melegít, egyébként pedig a lép-hasnyálmirigy és a vese funkciókört támogatja. Serkenti a csí áramlását a testben, ezzel fokozza az immunvédelmet is, ami a kínai elképzelés szerint a bőrfelületünkön keringő wei csí, azaz védő csí feladata.
Fenti tulajdonságai miatt a zab ideális reggeli étel, délutánra, estére már inkább tönkölypelyhet, árpapelyhet javasolnék helyette. Persze a reggeli gabonákat is jó váltogatni, hogy ne legyen unalmas, használhattok nyugodtan más pelyheket vagy kávédarálóban megtört egész gabonaszemeket is (azokat kicsit tovább kell főzni).

Mi az a dióvaj és miért kell bele?

A dióvaj dióból készített paszta, de készíthető krém bármelyik más olajos magból is ( lásd földimogyoróvaj és tahini). Az 5 elem konyha nagyra tartja az olajos magvakat, mert nagyon koncentrált táplálékok, melyek a jinget, azaz a vesékben tárolódó esszenciát táplálják. Az esszencia az az energiakészlet, amit a nemzésünk pillanatában a szüleinktől kapunk és életünk végéig abból gazdálkodunk. Alapvető alkatunk függ tőle, amin nem tudunk változtatni, de jó hír, hogy például táplálkozással tudjuk korrigálni. A magvak, melyek a növekedéshez szükséges minden tápanyagot tartalmazzák és a tengeri növények, mikroalgák például ilyen jing-táplálékok.

Melegítő ételek a téli hidegben – videóval

A kínai táplálkozás központi gondolata (és egyébként az ayurvédáé is), hogy az emésztésünk akkor működik jól, ha elég meleg van bent, elég erős az “emésztés tüze”. Ennek megfelelően a termikus hatás az egyik szempont, mely szerint osztályozzák az alapanyagokat. Eszerint megkülönböztetnek forró, melegítő, semleges, hűtő és hideg élelmiszereket.

Hogy ennek mi a jelentősége a hétköznapokban? Például, ha valaki követve az aktuális diétatrendeket rendszeresen nyers salátákkal, joghurttal, hideg ásványvízzel táplálja a testét, elég hamar, főként télen, szembesülni fog ezek hűtő hatásával. A következmény hosszabb távon egy legyengült emésztőrendszer, és olyan kellemetlen tünetek, mint a puffadás, hasmenés,  hideg végtagok, fázósság és túlsúly.

Hogy mit együnk és mit kerüljünk most a téli hidegben, az kiderül  a Nők lapja Café-nak készített videóból:

Mi az 5 elem konyha?

Az 5 elem konyha a több ezer éves kínai táplálkozásterápia európaiak számára módosított változata.
A kínai kultúrában nem válik külön az étel és a gyógyszer fogalma. Ha valaki beteg, elsőként az étrendjén változtat és gyógyleveseket, gyógyételeket fogyaszt gyógyszerek helyett. Az étkezés a hagyományos kínai orvoslás egyik ága az akupunktúra és a gyógynövénygyógyászat mellett.

Az 5 elem konyha nem kínai ételeket és alapanyagokat jelent, hanem egy olyan étrendet, amely a helyi étkezési szokásokra és helyi alapanyagokra épül. Elméleti alapját a jin-jang elmélet és az 5 elem tana adja – eszerint különböztet meg jangabb (melegítő) és jin típusú (hűtő hatású) élelmiszereket és minden alapanyagot hozzárendel íze és hatása alapján az 5 elem (Fa, Tűz, Föld, Fém, Víz) valamelyikéhez.

Az egészség kulcsa a jó emésztés

Az 5 elem konyha alapgondolata, hogy akkor vagy egészséges, ha jól működik az emésztésed, ha elég erős a „közeped”. Hiába eszel szuperegészséges teljes kiőrlésű magos kenyeret, ha puffadsz tőle, mert az emésztőrendszered nem bír megbirkózni vele – könnyen emészthetővé kell tenni a táplálékunkat, hogy minél kevesebb energia menjen el az emésztésre – ennek kulcsa pedig a főzés (a főzés egyfajta előemésztés).
Az emésztőrendszer fontosságát az egészségmegőrzésben Hippokratész is felismerte, ezért mondta, hogy „a halál a belekben lakozik”, azaz a betegségek legjobb táptalaja egy rosszul működő emésztőrendszer.

A velünk született energiacsomagon kívül ugyanis a születésünk után két energiaforrásunk van: a légzés és az étkezés, ezért nagyon fontos, hogy mit és milyen formában veszünk magunkhoz.

Mi az 5 elem konyha?

Energia a konyhában

Az 5 elem konyha azt vizsgálja, hogy hogyan hatnak az élelmiszerek a szervezetünkre (testünkre és a pszichénkre) – merre mozgatják az energiát (a csít), mely szerveinkre hatnak, és hogy hűtenek-e vagy melegítenek. Nem diéta, hanem egy szemléletmód, amely segít kiválasztani az alkatunknak, egészségi állapotunknak megfelelő élelmiszereket és elkészítési módokat. Ennek megfelelően nem egyenétrend, hanem egy teljesen egyénre szabható rendszer, melyben nincsenek mindenki számára jó vagy rossz élelmiszerek, hanem van a személy egy adott állapotban (pl. túl sok nedvességgel az emésztőrendszerében) és megvannak azok az ételek, melyek segítenek ezt az állapotot harmonizálni, pl. a nedvességet szárítani.

Mire jó az 5 elem konyha?

  • segít megteremteni a belső egyensúlyt testi, lelki, szellemi szinten
  • már kisebb diszharmóniák kezelhetők vele, mielőtt komolyabb betegséggé fajulnának pl. puffadás, hideg kezek-lábak, száraz nyálkahártyák stb.
  • a velünk született gyenge pontjainkat erősíthetjük általa
  • segít télen fűteni, nyáron hűteni a testünket
  • éhezés nélkül elérhető vele az ideális testsúly
  • fokozza a testi-szellemi teljesítőképességet

 

Előszó

Hét éve, az első nagy gasztrobloghullámmal kezdtem írni első blogomat, az Étel,ital, kicsi Vú-t. A sokéves blogolás, szenvedélyes sütés-főzés nyomán azt vettem észre, hogy egyre inkább az érdekel, hogy tudnék nem csak finomat, de egészségeset főzni a családnak. Azt tudtam, hogy nem az aktuális divatdiétáknál kell keresnem az utamat, ezért szétnéztem kicsit a makrobiotika és az ayurvéda háza táján, mígnem eljutottam a számomra leghitelesebb forráshoz, a kínaiak táplákozási rendszeréhez, amit itt Európában kicsit módosítva 5 elem konyhának hívnak. Sok könyvet elolvastam a témában, míg végül annyira megtetszett a dolog, hogy 2 évvel ezelőtt elkezdtem Bécsben kínai táplálkozásterápiát tanulni. Ebben az új blogban szeretném megosztani veletek ennek az érdekes és meglepően hatékony egészségmegőrző és gyógyító rendszernek a részleteit.

Kicsi Vú

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!